Start : About us : History
PolskiEnglish
Historia przedsiębiorstwa
październik 1945r. Początek organizacji zakładu pod nazwą Przedsiębiorstwo Państwowe Traktorów i Maszyn Rolniczych.
W pierwszym okresie działalności zajęto się gromadzeniem i naprawą wszelkiego rodzaju sprzętu rolniczego oraz naprawą pól przy pomocy naprawionych już maszyn. Prace te wykonywała załoga składająca się z repatriantów, którzy osiedlili się na odzyskanych ziemiach zachodnich.
15.05.1946r. Zakład przeniesiono do nowego obiektu - w miejsce, które przedsiębiorstwo zajmuje obecnie.
1947r. Zakład zajmuje się już wyłącznie remontami maszyn rolniczych, w związku z czym zostaje zmieniona jego nazwa na Techniczna Obsługa Rolnictwa (TOR).
1950r. Specjalizacja zakładu coraz bardziej się zawęża i w latach 50-tych zakład zaczyna się specjalizować w remontach silników ciągników rolniczych Ford Ferguson.
1951r. Rozpoczęto produkcję części zamiennych do ciągników. Był to punkt zwrotny w dziejach zakładu, który zaczął przekształcać się z zakładu usługowego w produkcyjny.
1953r. Zakład kończy usługi w zakresie remontów silników.
1956r. Zakład zmienia nazwę na Zakład Produkcyjny Modernizacji Rolnictwa (ZPMR). Zakład w tym okresie produkuje głównie części do ciągników C45, a po roku 1957 również do ciągników ZETOR.
1959r. Zmieniono nazwę Zakładu na Zakład Sprzętu Mechanicznego. W tym okresie zakład jest stopniowo modernizowany i uzbrajany w coraz nowocześniejszy sprzęt oraz opanowuje nowe technologie i staje się cenionym wytwórcą szeregu zespołów do silników spalinowych w tym pompy wodne, pompy olejowe oraz filtry oleju, zarówno do ciągników rolniczych, jak też do silników wysokoprężnych dużych mocy. Zakład otrzymuje zamówienie na zupełnie nowy wyrób - są to cylindry hydrauliczne przeznaczone do ładowaczy do byłej NRD. Był to pierwszy rok rozpoczęcia produkcji eksportowej. Przyjęcie ich do produkcji pozwoliło na dalszy szybki rozwój zakładu. Zaczęto opanowywać zupełnie nowe, niestosowane dotychczas w zakładzie technologie. 
Od tej chwili zakład widzi swoją przyszłość w rozwinięciu tej produkcji z uwagi na duże zapotrzebowanie na cylindry hydrauliczne w szybko rozwijającej się branży maszyn rolniczych.
Zwiększające się z roku na rok zapotrzebowanie na cylindry hydrauliczne wymagało szybkiego rozwoju zakładu. Wybudowano kilka hal zarówno dla potrzeb produkcji, jak też magazynowania surowców i wyrobów gotowych.
1974r. Zakład zostaje włączony do utworzonego w tym czasie Kombinatu Maszyn Rolniczych "AGROMET-Pilmet", którego zakładem wiodącym zostają zakłady "Pilmet" we Wrocławiu. 
Jednocześnie zakład zmienia nazwę na Zakład Elementów Hydrauliki Siłowej.
1982r. Decyzją Ministra Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego utworzone zostało przedsiębiorstwo państwowe "AGROMET" Zakład Elementów Hydrauliki Siłowej.
1992r. Na podstawie Uchwały Rady Ministrów z dnia 9 lipca funkcję organu założycielskiego przejął od Ministra Przemysłu i Handlu Wojewoda Jeleniogórski. Przedsiębiorstwo przekształcone zostało w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Skarbu Państwa "AGROMET" ZEHS Lubań sp. z o.o.
10.02.1998r. Na mocy umowy sprzedaży udziałów zawartej pomiędzy Skarbem Państwa, a Przedsiębiorstwem Hydrauliki Siłowej "HYDROTOR" S.A. z Tucholi, "HYDROTOR" S.A. stał się właścicielem "AGROMET" ZEHS Lubań.
2001r. Przedsiębiorstwo uzyskało certyfikat wdrożonego systemu jakości zgodnego z normą ISO 9001.
18.12.2009r Przedsiębiorstwo zmieniło formę prawną na Spółkę Akcyjną. Obecnie pełna nazwa brzmi "AGROMET" ZEHS Lubań SA.